
5 lutego 2018 r. w szkole pojawiły się małe plakaty informacyjne o bezpieczeństwie w sieci Internet. Na szkolnych ścianach można było przeczytać informacje o tym co należy robić, żeby być bezpiecznym w sieci, w jaki sposób należy się zachowywać w Internecie, co to jest hejt i co należy zrobić jeśli padło się ofiarą hejtu, co to jest cyberprzemoc i pod jaki numer telefonu można zadzwonić jeśli ma się problem w Internecie oraz informacje o tym jakie są objawy nadużywania komputera i Internetu i czy wszystko o czym napisano w Internecie jest prawdą?
6 lutego 2018 r. uczniowie mogli używać w szkole telefonów komórkowych z aplikacją do odczytu kodów QR. Zadaniem uczniów było odnalezienie 21 pytań ukrytych pod kodami QR. Uczniowie szukali kodów, odczytywali pytania, a odpowiedzi wpisywali na kartkach. Wszystkie pytania dotyczyły bezpieczeństwa w sieci - a odpowiedzi na nie można było znaleźć na małych plakatach informacyjnych rozwieszonych w całej szkole.
7 lutego 2018 r. naszą szkołę odwiedził Pan Rober Ćwikowski z Centrum Sprawiedliwości Naprawczej w Białymstoku - były funkcjonariusz prewencji i specjalista od cyberprzemocy. Pan Robert przeprowadził spotkania edukacyjne w klasach piątych i klasie szóstej. Podczas zajęć starał się przekazać uczniom podstawowe wiadomości na temat Internetu - odpowiadał na pytanie - czy jesteśmy anonimowi w sieci?, mówił o tym jak organy ścigania ustalają właściciela urządzenia, ostrzegał jakie są zachowania zabronione w sieci oraz uczulał w jaki sposób należy dbać o nasz wizerunek w sieci. Wieczorem Pan Robert poprowadził spotkanie dla Rodziców, na którym poruszał zagadnienia dotyczące rozpoznawania zagrożeń i umiejętność im przeciwdziałania, mówił o kontroli rodzicielskiej urządzeń z dostępem do sieci oraz jak można pomóc jeśli ktoś nadużywa Internetu.
W młodszych klasach - przez cały tydzień wychowawcy oraz nauczyciele informatyki przeprowadzali zajęcia na temat bezpieczeństwa w sieci. Podczas zajęć uczniowie oglądali edukacyjne filmy (pl.sheeplive.eu) oraz przygotowywali plakaty. We wtorek brali również udział w zabawie z kodami QR, do której do pomocy włączyli się również rodzice (Pani Elżbieta Garlej bardzo dziękuję za pomoc Pani Grodek i Pani Ostrowskiej).
Świetlica szkolna również dołączyła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zdjęcia z aktywności dzieci można zobaczyć tutaj
Dla zainteresowanych:
- Zabawka niekontrolowana" - reportaż Anny Bogdanowicz - posłuchaj
- Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców. Podaj dziecku rękę w sieci - start
- Zadręczyć dla funu. Cyberprzemoc koleżeńska - przeczytaj